Ameliyatsız VSD Kapatma

Ameliyatsız VSD Kapatma

Ameliyatsız VSD Kapatma işlemi; kalbin sol ve sağ karıncığı (ventrikül) arasındaki bölümde oluşan deliği (Ventriküler Septal Defekt)  Transkateter ile cerrahi müdahale olmaksızın çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından kolay ve kısa sürede uygulanan bir tedavidir.

Şehir dışından VSD rahatsızlığı ile gelen minik kızımızı Transkateter  VSD kapatılması operasyonunu Çocuk Kalp Doktoru Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilip evine uğurlandı.

Ameliyatsız VSD Kapatma Nedir? 

Kasıktan girilen bir bir kateter ve kılavuz tel kalbe kadar ilerletilir ve delikten (VSD) geçilir böylece sağ kalbe girilmiş olur buradan sağ kalp içinde ya da akciğer atardamarı içinde kement (snare) ile yakalanan klavuz tel çekilerek kasıktan çıkarılır. Böylelikle bir kılıftan giren, diğer kılıftan çıkan bir kılavuz tel elde edilmiş olur. Bu tel üzerinden VSD kapatma cihazı taşıma kateteri gönderilir ve VSD den geçirilerek sol ventriküde yada aort kapak ta geçilerek aorta da bırakılır. VSD kapatma cihazları birbirine bağlı iki disk şeklindedir, VSD genişliğine uygun olarak seçilen kapatma cihazı bu taşıma kateteri içinden kateter ucuna kadar ilerletilir. Kapama cihazının birinci diski deliğin sol ventriküle bakan açıklığını, ikinci diski da sağ ventriküle bakan açıklığını kapatır. Taşıma kateteri geri alınarak işlem sonlandırılır. İşlem sonrası kalbin içini kaplayan hücre tabakası (endokardiyum) kapama cihazının üzerini kaplar, ortalama 3-6 ay içinde kapama cihazının üzeri tamamen endokardiyum hücreleri ile kaplanır. Kapama cihazı burada sürekli olarak kalır.