Benim Öyküm Var! (ASD-Kalp deliğinin Anjiyo ile kapatılması)

Benim Öyküm Var! (ASD-Kalp deliğinin Anjiyo ile kapatılması)

“Benim öyküm var!” minik hastamızı ve ailesini başarılı ASD kalpteki deliğin anjiyo yöntemi ile kapatılması ardından sağlıkla evine uğurladık. 

Minik hastamız 3 aylıkken doktor muayenesi esnasında kalbinde üfürüm duyulması sebebi ile çocuk kalp doktoruna yönlendirilmiş. Acilen açık kalp ameliyatı olması gerektiğini öğrenen ailemiz bir doktor görüşü daha almak istemiş. Çocuk Kardiyoloji Uzmanı arayışına giren ailemiz, Ulusal ve uluslararası basında başarılı operasyonlar ve ameliyatları ile tanınan Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat’a ulaşıyor. Detaylıca miniğin durumunu ailesi ile paylaşan Tuğçin Bey, 5-6 yaşına kadar takip altında tutarak gelişimini seyretti. Minik hastamız 5 yaşına geldiğinde ise Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından Anjiyo yöntemi ile kalp deliği başarılı bir şekilde kapatıldı. Bir kaç saati yoğun bakımda geçiren hastamız 1 gece hastanede kaldıktan sonra evlerine sağlıkla uğurladık.

Minik hastamızın sağlığına kavuşmasının ardından ailesi bu süreci diğer ailelere yol göstermek, tecrübe ve deneyimlerini aktarmak için bizimle paylaşıyor.

ASD Nedir?

Atrial septal defekt (ASD), en sık görülen doğumsal kalp hastalıklarından biridir ve yaklaşık olarak çocukların ¼’ünde ortaya çıkabilen bir durumdur. Kalbin kulakçık olarak bilinen yapıları olan atriumlar arasındaki duvarın (septum) tam kapalı olmamasını ve sağ ve sol atrium arasındaki etkileşimin devam ettiğini ifade eder. ASD’ler kendi içerisinde çeşitli alt tiplere ayrılır. ASD ile dünyaya gelen birçok bebekte başlangıçta herhangi bir belirti mevcut olmayabilir ancak büyümeye gelişmeye başlaması, yaşın ilerlemesi sonrasında çeşitli belirti ve bulgular ortaya çıkabilir. ASD tedavi edilebilmesi için Çocuk Kalp Uzmanı doktorlar tarafından erken dönemde teşhis edilmesi oldukça önemlidir.