Çocuk Kalbi ve Spor

Değerli anne ve babalar spor sağlıklı çocuklarımızın vazgeçilmez aktivitesidir. Bu aktivitelerde çocuklarımızın kalpleri yüksek hızlara çıkar ve tansiyon değerleri de yükselir. Ama bu durum sağlıklı çocuklarımızda endişe oluşturmaz, aslında sporun amacı kalbi ve vücudu birlikte bu hızlarda çalıştırarak çocuklarımızın kondisyonunu arttırmaktır. Ancak bazı çocuklarımız tehlikeli kalp hastalıkları taşıyor olabilir, bunların bir kısmı dışarıdan belirti vermez. Maalesef dikkatli değerlendirilmezse spor aktivitelerinde en kötüsü de  geri dönüşümsüz olmak üzere ciddi sorunlar oluşabilir.

Sevgili anne ve babalar bu sayfamızdaki yazının amacı değerli çocuklarınızın sağlığına katkıda bulunmak, en yalın dille sizleri aydınlatmaktır.

Şahsım Prof Dr Tuğçin Bora Polat, çocuk kardiyoloji hocası olarak  Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk kardiyolojisi kliniğimizde gerek görüldüğünde siz anne babalarımızın aklında  hiçbir şüphe kalmayacak şekilde çocuklarımızın tüm kalp tetkikleri yapılabilmektedir.

Çocuk kalp hastalıklarına dair kafanıza takılan her konuda Whatsapp hattımız ya da telefonla ulaşarak, sorularınızı paylaşabilir ve bizlere kolayca ulaşabilirsiniz. Kalbiniz rahat olsun, sizinle ilgilenecek, empati kuracak ve en uygun tedavi yöntemlerini önerecek bir kadro telefonun diğer ucunda olacaktır.

Şimdi konuyu detaylandırma zamanı!…

Kliniğimizde gerek duyulduğunda tüm tetkikler değerlendirilerek spor yapabilir raporu verilebilmektedir.

Spor yapacak çocuklarımızın mutlak suretle mümkünse çocuk kardiyologları tarafından muayene ve EKG değerlendirmelerini önceliklidir. Gerekli duyulan çocuklarda ekokardiyografi ve efor testi de yapılabilir. Unutulmamalıdır ki kalbin bazı kusurları geri dönüşümsüz sorunlara yol açabilir. Kalp kası kalınlaşması, ciddi ritm problemleri, koroner anomaliler öncelikli değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Spor insan vücudunun sağlık sorunlarıyla mücadelesinde çok önemli bir unsurdur. Özellikle çağımızın en önemli sağlık sorunu olan obezite ile mücadelede öncelikli aktivitedir. Ancak bilinçli yapılan spor birçok sağlık sorunlarını önleyebilir. Çocuğun yapısına uygun spor türü bireysel gelişimde de önemlidir. Karar verme, sosyalleşme, olgunlaşma, kendine güvenme, sonuca gitme, başarabilme gibi birçok hayatın içindeki mücadele sporun içinde fazlasıyla yer almaktadır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu bağlamda uygun spor aktiviteleri belki de bir çocuğun gelişimde en önemli birikimlerden birini oluşturmaktadır.

Uygun Sporu Tespit Etmek

Bu durumda hangi spor aktiviteleri hangi çocuklara uygun olabilir? çocuğun spor yapmasında sakınca olabilir mi? gibi sorular ön plana çıkmaktadır. Öncelikli olarak birçok çocuk şehir hayatı içerisinde kısıtlı aktivite imkanına sahiptir.  Gündemimizde olan Covid-19 salgını da bu durumu daha da kötüleştirmiştir. Yaptığımız testlerde birçok çocuk ciddi kondisyon sorunları ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle temaslı sporlar adı altında asgari kondisyon gerektiren aktiviteler birçok çocuk için sorun oluşturabilmektedir. Bu durum çocuğun spordan soğumasına sebep olabilmektedir.

Spora Engel Durumlar

Bir diğer konu ise çocuklarda kalp kaynaklı ani kaybedilme durumu tüm yaş gruplarında maalesef ki yüz binde 5 oranında görülür. Bu durum efor esnasında her dört çocuktan birinde olmaktadır. Yani bu çocukların tespitinde kalp muayenesi çok önemlidir.

Çocukta eforla gelen göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma ya da spora katılmama isteği, bayılma ya da baş dönmesi, özelikle eforla beliren baş ağrısı gibi şikayetler mutlak suretle tetkik edilmelidir.

Ailede kalp kaynaklı kayıplar, açıklanamayan ani ölümler, genç yaşta kalp sorunları sorgulanmalıdır.

Detaylı Çocuk Kalp Muayenesi

Muayenede çocuğun kalbinin yapısal değerlendirmesi ekokardiyografi ile incelenmelidir. Çocuk önemli kalp sorunları bu görüntüleme ile değerlendirilebilir. EKG ile kalbin ritim, koroner durumu ve bazı çok ciddi sorun oluşturabilecek ileti problemleri tespit edilebilir.

Çocuk kalp sağlığının dinamik incelemesi efor testi ile mümkündür. Spor aktivitesindeymiş gibi kalp hızını arttırarak birçok sorun bu test ile görülebilir. Çocuğun kondisyonunu efor testleri ile değerlendirmek ve uygun spor önerisinde bulunmak bu testle mümkündür.

Çocuklarda Sporcu Lisansı İçin Sağlık Raporu

Çocuklarda Sporcu Lisansı İçin Sağlık Raporu ve Spor Yapabilir Raporu Almak İçin Randevu Alabilirsiniz.

Randevu Al >>>

Sevgili anne ve babalar, umarız bu blog yazısı sizin için değerli ve aydınlatıcı olmuştur. Unutmayın, çocuklarımızın              sağlığını  hayatınızın en önemli yatırımıdır ve en iyi haliyle korumak sizin elinizde. Sağlıcakla kalın…