Çocuk Kalp Ameliyatı Öncesi

Çocuk Kalp Ameliyatı Öncesi

Çocuk Kalp Ameliyatı Öncesi

Doğumsal Kalp Hastalıkları tüm canlı doğumlarda 5/1000 oranında görülür. 1950 yılından bu yana  hızla gelişen tıbbi teknolojilerle beraber tüm dünyada kalp cerrahisi alanında büyük aşama kaydedilmiştir. Bu gelişmeler sayesinde kalp anomalisi ile doğan birçok bebek, çocuk ve yetişkin artık cerrahi tedavi şansına erişmektedir.

Çocuk kalp cerrahisi yaşları yeni doğan döneminden yetişkinliğe kadar olan bir hasta grubu ile ilgilenir. Günümüzde minik kalplere büyük müdahale edilerek bebekler sağlıklarına kavuşturulabiliyor. Ancak ameliyat küçük ya da büyük olsa da, çocuğun bu sürece hazırlanması gerekiyor. Ameliyat süreci çocuk için olduğu kadar aile için de birçok bilinmezle doludur. Bu süreçte hasta ve ailesinin, doktor ve hemşireleri ile etkin iletişimi ameliyat ile ilgili kaygıyla başa çıkmanın ve sürece hazırlanmanın en etkili ve akılcı yoludur.

Çocuk kalp ameliyatı, birçok ailenin çocuğu adına endişe ile karşıladığı bir karar. Ancak kalbinde anomali olan çocuğunuz, çocuk kalp hastalıkları uzmanı ve kalp damar cerrahları tarafından değerlendiriliyor. Böylece alınan karar, çocuğunuzun bu ameliyattan sonra yepyeni ve sağlıklı bir hayata kavuşacağı anlamını taşıyor.

 

Çocuk Kalp Ameliyatı Öncesi

Çocuk kalp ameliyatı planlandığı zaman ameliyat öncesi yapılacak bir takım işlemler vardır. Bu hemen her hastanede aynı şekilde işleyen bir hazırlık dönemidir.

  • Ameliyattan kısa bir zaman önce hastaneye yatırılıyor. Hastanede kalma süresi ise ortalama 5 ila 10 gün. Bu süre bazı koşullarda uzayabiliyor.
  • Ameliyat öncesinde çocuğunuzun mümkün olduğu kadar sağlıklı olması son derece önemli çocuk doktoru tarafından tüm sistem muayeneleri değerlendirilir. Ameliyat öncesi herhangi bir enfeksiyonu olmaması, ameliyat sonrası iyileşme dönemi için çok önemlidir. Bunun yanında kalp hastalığı dışında diğer sistemlerle ilgili hastalıkları tespit edip değerlendirmek, bu hastalıklardan doğabilecek sonuçlara hazırlıklı olunması açısından son derece önemlidir.
  • Bir takım rutin kan tahlilleri ve idrar tahlili yapılır.
  • Çocuk doktoru ve çocuk kalp cerrahisi ve kardiyologlar tarafından gerekli görüldüğü takdirde bir takım görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir (MR, USG, BT vs).
  • Kalp ameliyatları sırasında kan nakline ihtiyaç duyuluyor. Ameliyata bağlı olarak ihtiyaç duyulan kanın miktarı değişiyor. Genellikle açık kalp ameliyatlarında 2-4 ünite, kapalı kalp ameliyatlarında 1-2 ünite kan gerekebiliyor.

Çocuk Kalp Ameliyatı bu alanda uzmanlaşmış doktorlar, teknisyenler ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Çocuk kalp uzmanı ameliyata konsantre olurken, diğerleri hastanın kan dolaşımı, solunum ve diğer hayati fonksiyonlarını sağlayan cihazlarla ilgileniyor.  Çocuğunuzun ameliyata hazır olup olmaması açısından ve gerekli ameliyat hazırlıkları bakımından değerlendirilmesi konusunda, hasta koordinatörü sizi yönlendiriyor ve yardımcı oluyor.