Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal kalp hastalıkları anne karnında kalbin anormal gelişimi sonucunda açığa çıkan yapı ve işlev bozukluklarıdır. Konjenital kalp rahatsızlıkları kalbin işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini etkileyen birden fazla sorunu kapsamaktadır. Bu sorunlar tek başına ya da birlikte yaşanabilmektedir. Aynı zamanda Down sendromu, Turner sendromu, Marfan sendromu ya da Noonan sendromu gibi genetik ve kromozom anormallikleri sonucu olarak da gelişebilmektedir.

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Nedenleri

Doğumsal kalp hastalıkları bebek anne karnındayken yaşanan problemler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu problemler; gebelik sırasında annenin sigara ve alkol kullanması, yine gebelik döneminde yanlış ilaç kullanımı, gebelik şekerinin kontrol altında tutulmaması, düşük doğum kilosu, anne yaşı, anne adayının enfeksiyona maruz kalmasıdır. Bu nedenle gebelik takibinin çocuk kalp doktoru ile nitelikli bir şekilde uygulanmasının yanı sıra annenin sağlığının korunması, var olan hastalıklarının kontrol altına alınması ve gebelik döneminde sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşılması gerekmektedir.

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Doğumsal Kalp Hastalıkları birçok hastalık belirtisi ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle daha anne karnındayken Pediatrik Kardiyoloji uzmanları tarafından Fetal Ekokardiyografi çekilmesi tavsiye edilir. Özellikle yeni doğan bebeklerin total sağlık taramalarının nitelikli ve ayrıntılı bir şekilde uzman çocuk kalp doktoru tarafınsan muayene yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda çocukluk hatta ergenlik dönemine kadar fark edilmeyen kalp hastalıkları da bulunabilmektedir. Doğumsal kalp hastalıklarının başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • emerken yorulma, emememe.
  • Sık sık solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalma
  • Doğum kilosunun düşük olması
  • Aşırı terleme
  • Kilo alımı ve gelişmede dengesizlik
  • Morarma
  • Yaşıtlarına göre performansının düşük olması
  • Egzersiz kapasitesinin yetersiz olması

Belirtilerin başlama zamanı tanı ve tedavi aşamasında oldukça önemlidir.