İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

İstanbul'da Çoçuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

Değerli anne ve babalar maalesef ki her yüz çocuğumuzdan biri kalp hastalığı ile doğmaktadır, buna doğumsal kalp hastalıkları diyoruz, küçük bir grup çocuğumuzda yaşamlarının bir döneminde kapak hastalıkları, ritm problemleri ya da kalp duvarlarının iltihaplanmaları gibi bazı kalp hastalıklarına yakalanmaktadırlar.

Sevgili anne ve babalar bu sayfamızdaki yazının amacı değerli çocuklarınızın sağlığına katkıda bulunmak, en yalın dille sizleri aydınlatmaktır.

Şahsım Prof Dr Tuğçin Bora Polat, çocuk kardiyoloji hocası olarak  Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk kardiyolojisi kliniğimizde deneyimli ve uzman kadromuzla kalp sorunları yaşayan binlerce kalp hastası yavrumuzu sağlığına kavuşturduk ve kavuşturmaya devam etmekteyiz.

Çocuk kalp hastalıklarına dair kafanıza takılan her konuda Whatsapp hattımız ya da telefonla ulaşarak, sorularınızı paylaşabilir ve bizlere kolayca ulaşabilirsiniz. Kalbiniz rahat olsun, sizinle ilgilenecek, empati kuracak ve en uygun tedavi yöntemlerini önerecek bir kadro telefonun diğer ucunda olacaktır.

Şimdi konuyu detaylandırma zamanı!…

İstanbul’da çocuk kardiyolojisi bölümü olan hastaneler çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi için hastalara zaman kazandırmaktadır.

Çocuk Kardiyolojisi bölümünde; anne karnındaki bebeğin kalbinden başlayarak, 21 yaş bitimine kadar olan fetüs, bebek, çocuk, ergen ve erişkin, edinsel kalp hastalıkları ve doğumsal kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve takibini yapılmaktadır.

Doğan her 1000 bebeğin yaklaşık 8-10 tanesinde doğuştan kalp hastalığı görülmektedir. Bu hastalıklar, genetik ve çevresel nedenlere bağlı olabildiği gibi, hiçbir neden olmadan da ortaya çıkabilmektedirler. Günümüzde doğuştan kalp hastalıklarına anne karnında fetal ekokardiyografi yapılarak tanı konulmaktadır. Doğuştan kalp hastalıklarının bazıları; nefes darlığı, bayılma, morarma, göğüs ağrısı, kilo alamama ve sık akciğer enfeksiyonu tanısıyla ortaya çıkmaktadır. Hastaların çoğu çocuk kardiyolojisi bölümüne çocuk doktoru tarafından duyulan üfürüm ve kalp seslerindeki değişiklik nedeni ile yönlendirilebilmektedir.

Çocuk kalp hastalıklarının erken tanı ve tedavisi önemlidir. Bu nedenle kalp hastalıkları açısından aile öyküsü, fiziki muayenenin ardından; EKG, eforlu EKG, akciğer grafisi, renkli doppler ekokardiyografi, fetal ekokardiyografi, 24 saatlik Holter monitorizasyon, kalp kateteri ve anjiyokardiyografi gibi detaylı tanısal yöntemlerin yapılması gerekebilir.

Kliniği çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde deneyimli ekibi ile en yeni teknoloji ve olanakları kullanılarak hastalara bu alanda kaliteli hizmet verebilen merkezlerin başında gelmektedir.

İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Bazı Devlet Hastaneleri

 1. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 2. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 3. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 4. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 5. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
 6. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 7. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 8. Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 9. Pendik Devlet Hastanesi
 10. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
 11. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 12. Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sevgili anne ve babalar, umarız bu blog yazısı sizin için değerli ve aydınlatıcı olmuştur. Unutmayın, çocuklarımızın              sağlığını  hayatınızın en önemli yatırımıdır ve en iyi haliyle korumak sizin elinizde. Sağlıcakla kalın…