İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

İstanbul'da Çoçuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Hastaneler

İstanbul’da çocuk kardiyolojisi bölümü olan hastaneler çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavisi için hastalara zaman kazandırmaktadır.

Çocuk Kardiyolojisi bölümünde; anne karnındaki bebeğin kalbinden başlayarak, 21 yaş bitimine kadar olan fetüs, bebek, çocuk, ergen ve erişkin, edinsel kalp hastalıkları ve doğumsal kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve takibini yapılmaktadır.

Doğan her 1000 bebeğin yaklaşık 8-10 tanesinde doğuştan kalp hastalığı görülmektedir. Bu hastalıklar, genetik ve çevresel nedenlere bağlı olabildiği gibi, hiçbir neden olmadan da ortaya çıkabilmektedirler. Günümüzde doğuştan kalp hastalıklarına anne karnında fetal ekokardiyografi yapılarak tanı konulmaktadır. Doğuştan kalp hastalıklarının bazıları; nefes darlığı, bayılma, morarma, göğüs ağrısı, kilo alamama ve sık akciğer enfeksiyonu tanısıyla ortaya çıkmaktadır. Hastaların çoğu çocuk kardiyolojisi bölümüne çocuk doktoru tarafından duyulan üfürüm ve kalp seslerindeki değişiklik nedeni ile yönlendirilebilmektedir.

Çocuk kalp hastalıklarının erken tanı ve tedavisi önemlidir. Bu nedenle kalp hastalıkları açısından aile öyküsü, fiziki muayenenin ardından; EKG, eforlu EKG, akciğer grafisi, renkli doppler ekokardiyografi, fetal ekokardiyografi, 24 saatlik Holter monitorizasyon, kalp kateteri ve anjiyokardiyografi gibi detaylı tanısal yöntemlerin yapılması gerekebilir.

İstanbul’da çocuk kardiyolojisi bölümü olan Özel Beykent Üniversite Hastanesi, bünyesinde bulundurduğu kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde de deneyimli, pediatrik kardiyoloji, kalp cerrahisi ve anestezi doktorları ile en yeni teknoloji ve olanakları kullanılarak hastalara bu alanda kaliteli hizmet verebilen merkezlerin başında gelmektedir.

İstanbul’da Çocuk Kardiyolojisi Olan Bazı Devlet Hastaneleri

 1. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 2. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 3. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 4. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 5. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
 6. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 7. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 8. Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 9. Pendik Devlet Hastanesi
 10. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
 11. Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 12. Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi