Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) Nedir?

Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) Nedir?

Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) Nedir?

TEE (Trans Özofageal Ekokardiyografi) ölçümü hastanın göğüs yapısı (akciğer hastalığı, deforme vs. nedenlerle) yeterli kalitede ekokardiyografik görüntü vermediğinde ya da kalp içi oluşumları daha yakından görerek değerlendirme gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Pek çok kişinin internette “TEE ne demek” sorusuyla aradığı, Trans Özofageal Ekokardiyografi endoskopik bir incelemedir. TEE, kalp ultrasonu, kalp endoskopisi olarak da bilinmektedir.

Kalpte pıhtı ya da enfeksiyon araştırması, protez kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi, ana atardamar yani aort yırtılmalarının teşhisi, kalp deliklerinin incelenmesi, kalp kapağı yetersizliğinin durumunun belirlenmesi, kalp kapak ameliyatlarının ya da kalp delikleri için uygulanan cerrahilerin başarılarının değerlendirilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca doğumsal kalp hastalıklarının Yenidoğan yatış döneminde cerrahisi öncesi teşhis ve tedavi takibinde de kullanılmaktadır. TEE kalp için faydalı bir tetkik yöntemidir.

TEE, Trans Özofageal Ekokardiyografi, Doğumsal Kalp Hastalıkları, Eko, Ekokardiyografi, Çocuk Kalp Hastalıkları, Çocuk Kalp Hastalıkları Tedavisi, Çocuk Kalp Doktoru, Çocuk Kalp Uzmanı, Pediatrik Kardiyoloji