Transkateter Anjiyo ile VSD Kapatma

Transkateter Anjiyo ile VSD Kapatma

Çocuk kalp hastalıkları sebebi ile ülkemize birçok ülkeden minikler gelmektedir. İstanbul’da Çocuk Kardiyoloji Bölümü alanında gelişmiş imkanlar sunan hastaneler ve Uzman Kardiyoloji Doktorları ile sağlıklarına kavuşup ülkelerine dönmektedirler. İstanbul ACIBADEM Atakent Hastanesinde Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi Mohammedin Transkateter Anjio ile VSD Kapatma operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

1 yıl önce Transkateter PDA kapatılması işlemi yaptığımız Mohammedin takip ettiğimiz VSD deliği mevcuttu. 1 yıl aradan sonra Transkateter Anjio ile VSD Kapatma operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleşti. Minik Mohammedi ülkesine sağlıkla uğurladık.

 

Transkateter Anjio ile VSD Kapatma Nedir?

Ventriküler septal defekt (VSD) çocuklarda en sık konjenital kalp hastalığıdır. Birçok VSD kendiliğinden kapanır. VSD’nin boyutuna ve akışına bağlı olarak dolaşım yetersizliği meydana gelebilir. Bu durumda orta ve büyük boyutlu VSD’ler için cerrahi onarım önerilir. Çocuk Kalp Hastalıklarında en sık delik VSD’nin, ameliyatsız VSD kapatma yöntemini de başarılı bir şekilde uygulamaktayız.

Kasıktan geçen toplardamar ve atardamara iğne ile girilir ve her iki damara birer damar kılıfı yerleştirilir. Kasıktan femoral arterden girilen bir bir kateter ve kılavuz tel kalbe kadar ilerletilir ve delikten (VSD) geçilir böylece sağ kalbe girilmiş olur buradan sağ kalp içinde ya da akciğer atardamarı içinde kement ile yakalanan klavuz tel çekilerek kasıktan çıkarılır. Böylelikle bir kılıftan giren, diğer kılıftan çıkan bir klavuz tel sistemi elde edilmiş olur. Kapama cihazının birinci diski deliğin sol ventriküle bakan açıklığını, ikinci diski da sağ ventriküle bakan açıklığını kapatır. Taşıma kateteri geri alınarak işlem sonlandırılır. İşlem sonrası kalbin içini kaplayan hücre tabakası kapama cihazının üzerini kaplar, ortalama 3-6 ay içinde kapama cihazının üzeri tamamen endokardiyum hücreleri ile kaplanır.