Transkateterle ASD Kapatma İşlemi

Transkateterle ASD Kapatma İşlemi

Transkateterle ASD Kapatma işlemi; kalbin sağ ve sol atriyumları (kulakçıkları) arasındaki duvarda doğuştan delik bulunmasıdır. Atriyal septal defekt (ASD)  Transkateter ile cerrahi müdahale olmaksızın çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından kolay ve kısa sürede uygulanan bir tedavidir.

 

ASD (Atriyal Septal Defekt) Nedir?

Kalbin sağ ve sol atriyumları (kulakçıkları) arasındaki duvarda doğuştan delik bulunmasıdır. ASD varlığında sol atriyumdaki temiz kan sağ atriyuma geçer ve sağ kalbin pompalaması gereken ve akciğerlere ulaşan kan miktarı artar. Zamanla aşırı hacim yüklenmesi akciğer atardamarında basınç artması (pulmoner hipertansiyon) ve kalp yetersizliğine neden olabilir ve yaşam süresini kısaltabilir. Ayrıca toplardamar sisteminde oluşan pıhtılar bu delikten geçmek suretiyle beyine giderek felçlere neden olabilirler.

Transkateterle ASD Kapatılma İşlemi Nasıl Yapılır?

Uygun vakalarda kateter yolu ile kapatma cerrahiye alternatif bir yöntemdir. Bu yöntemde kasıktan küçük bir kesi ile büyük bir toplar damara (femoral ven) kateterle girilerek kalbe kadar ilerlenir. ASD kapatma cihazları birbirine bağlı iki disk şeklindedir, delik çapına uygun olarak seçilen kapatma cihazı kateter içinden ilerletilerek delik geçilir. Sol atriyumda cihazın bir diski açılır, ikinci disk de sağ atriyumda açılarak delik kapatılır ve kateter geri alınarak işlem sonlandırılır. İşlem sonrası vücut dokuları aletin üzerine doğru büyür ve ortalama 3-6 ay içinde tamamen vücut dokusu ile kaplanır. Kapatma cihazı sürekli duvar içinde kalır. Cihazın varlığını hasta hissetmez.

 

İstanbul’da çocuk kardiyolojisi bölümü olan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi, bünyesinde bulundurduğu kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde de deneyimli, pediatrik kardiyoloji, kalp cerrahisi ve anestezi doktorları ile en yeni teknoloji ve olanakları kullanılarak hastalara bu alanda kaliteli hizmet verebilen merkezlerin başında gelmektedir. ASD rahatsızlığı ile gelen minik hastamız Ameliyatsız Transkateterle ASD kapatılması operasyonunu Çocuk Kalp Doktoru Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilip evine uğurlandı.