Yanlış Teşhis Bir Ölümle Ortaya Çıktı

Memurlar.net tarafından, çocuk kalp sağlığı ile ilgili 05.06.2014 tarihinde yapılan röportajdan derlenen haber.

Sürekli bayılan üç kardeşe konulan epilepsi tanısının yanlış olduğu, 17 yaşındaki gencin ölümüyle ortaya çıktı. İki kardeş kalp pili ameliyatıyla hayata döndü.

Özgül ailesinin üç çocuğu iki yaşına geldiklerinde bayılma atakları geçirmeye başladı. Epilepsi teşhisi konulan kardeşlerin bayılma şikayetleri, uygulanan tüm tedavilere rağmen giderek arttı. Ortanca kardeş Ercan, 18 yaşında basketbol oynarken kalbine yenik düştü. İki yaşından beri haftada üç gün bayılma atakları geçiren Tuğba (20) ve Berat Özgül (10) kardeşlerin ise epileptik ilaç tedavilerine ısrarla devam edildi. Tuğba 15, Berat ise 7.5 yıl sağlıklarına kavuşma umuduyla yaşadı. Ancak iki kardeşin atakları giderek daha da arttı. Bir doktorun tavsiyesiyle bağlantı kurdukları Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tuğçin Bora Polat, yıllarca epilepsi olduklarını sanan kardeşlerin asıl sorununun kalp ritim bozukluğu olduğunu ortaya çıkardı. Doç. Dr. Polat tarafından yapılan kalp pili ameliyatıyla ilk önce Tuğba sağlığına kavuştu. Önceki gün Berat da başarılı geçen ameliyatının ardından hayata tutundu. Yıllarca yanlış tedavi gördüklerini öğrenince büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyleyen Tuğba Özgül, “Yanlış teşhis ağabeyimin hayatına mal oldu. Hastalığımız daha erken teşhis edilseydi şu an yaşıyordu” dedi. Kendini bildiğinden beri bayılma nöbetleri geçirdiğini belirten genç kız, “Haftada en az üç kere bayılıyordum. Lise bitene kadar okula annem götürüp getirdi. Hayat benim için şimdi başladı. Okulumu bitirip bir an önce çalışmak istiyorum” diye konuştu.

‘Sık Görülen Bir Yanlışlık’

Ablası gibi yıllarca hastalığın pençesinde yaşayan 10 yaşındaki Berat ise okula başlayıp arkadaşlarıyla oynayacağı günü iple çektiğini ve en çok basketbol oynamak için sabırsızlandığını söyledi. İki kardeşin kalp pili ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Tuğçin Bora Polat, ağabeyin spor yaparken ölmesi üzerine şüphelendiğini belirterek şunları söyledi: “Bu tür hastalara epilepsi teşhisi konması nadir görülen bir durum değil. Epilepsinin görülme riski, ağır ritim bozukluğuna göre daha yüksek bir ihtimal olduğu için karıştırılabiliyor. Bazen bu iki hastalık iç içe de geçmiş olabiliyor.”