Yenidoğan Bebeğe Balon ve Stent Yerleştirilmesi

Yenidoğan Bebeğe Balon ve Stent Yerleştirilmesi

Anne karnında iken fetal ekokardiyografi yöntemi ile Aort Koarktasyonu tanısı konulan ve Acil şartlarda dünyaya gözlerini açan hızlı bir şekilde dış merkezden yenidoğan yoğun bakımımıza kabul ettiğimiz 1.300 gramlık bebeğimizin yapılan kalp muayenesinde kesin tanıyı teşhis ettikten sonra hızlı bir karar vererek anjiografi işlemine aldığımız ve aort damarında darlık tespit ettiğimiz bebeğimize balon+stent implantasyonu yaparak hayata tutulmasını sağladık.

Bundan sonraki sürecinde kilo alımını takip ederek tam düzeltme operasyonuna kadar taşımak. Yenidoğan ekibimiz Dr.Rüya Çolak ve tüm yoğun bakım ekibini verdikleri hizmetten dolayı teşekkür ederim.

Aort Koarktasyonu Nedir?

Aort koarktasyonu yaygın görülen doğumsal kalp hastalıklarındandır. Gebelikte kalp hastalıkları  ekokardiyografi yöntemi ile tanı konulmaktadır. Aort koarktasyonunda aort, tek bir yerde veya bir kısmı boyunca sıkışır veya daralır. Bu daralma, aorttan normal kan akışını kısıtlar. Şiddetli vakalar genellikle doğumda veya yaşamın ilk aylarında teşhis edilir.