Yenidoğan Bebeğe Stent işlemi (VSD-PA)

Yenidoğan Bebeğe Stent işlemi (VSD-PA)

Ventriküler Septal Defekt (VSD) Nedir?

Ventriküler Septal Defekt kalbin iki karıncığı arasındaki duvarda bir açıklık (delik) olmasıdır. Bu açıklık vasıtasıyla kalbin sol tarafındaki temiz kanın bir kısmı sağ tarafa geçer. Hastanın şikayetlerinin ciddiyeti ve tedavi şekli (ilaç veya ameliyat) büyük ölçüde açıklığın büyüklüğüne, yani buradan geçen kanın miktarına bağlıdır.

Pulmoner Atrezi (PA) Nedir?

Akciğer atardamarının tıkalı olması (pulmoner atrezi), anne karnında akciğerler işlev görmediği ve dolaşım duktus arteriozus damarı ile gerçekleştiği için sorun oluşturmaz.  Doğumdan sonra ilk nefesle birlikte, akciğerler açılır ve kanın oksijenlenmesi için akciğer dolaşımının olması ve akciğerlere kan gitmesi gerekir. Pulmoner atrezi bulunması durumunda kalpten akciğerlere kan gönderilemez.

İlk tedavi olarak akciğer dolaşımının emniyetli bir şekilde sürdürülmesi ve akciğer atardamarının, ilerideki uygulanacak tam düzeltme ameliyatına uygun hale gelebilmesi için gelişiminin sağlanmasıdır. İlk müdahale iki şekilde yapılabilir. Birincisi, anjiyo laboratuarında duktus damarına stent yerleştirilmesi ve bu sayede duktus damarının kapanmasının önlenerek, akciğer dolaşımının sürdürülmesi şeklindedir. Ancak her hastaya bu işlemi uygulamak mümkün olmayabilir. Diğer yöntem ise, cerrahi olarak, duktus damarının yerini tutacak yapay bir damarın, aort damarı ile akciğer atardamarı arasına bağlanması, yani şant ameliyatı yapılmasıdır. İlk girişim sonrası yeterli akciğer atardamar gelişimi gözlenen hastalar, tercihen ileri yaşlarda tam düzeltme ameliyatına alınırlar. Kalp ameliyatı ile sağ karıncık, akciğer atardamarına bağlanacak şekilde, kalbin dışından seyreden yapay bir kapaklı damar kullanılarak tamir uygulanır. Aynı seansta VSD kapatılır.

2730 gram doğan yenidoğan yoğun bakımda tedavisi devam eden Ventriküler Septal Defekt (VSD) Pulmoner Atrezi (PA)  tanılı bebeğimize Anjio yöntemi ile 2 adet başarılı stent işlemi yaptık. Yaptığımız işlem ile birinci ameliyatından kurtarmış olduk büyüyüp geliştikten sonra tekrar misafirimiz olacak.

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir kolayca Online Randevu oluşturabilirsiniz.