Bebeklerde Kalp Damar Darlığı

Bebeklerde Kalp Damar Darlığı

Bebeklerde Kalp Damar Darlığı

Bebeklerde kalp damar darlığı, normalde anne karnında açık olup doğumu takiben kapanması gereken iki büyük atardamarın arasındaki açıklığın doğum sonrası kapanmaması veya daralması doğumsal kalp hastalıklarındandır.

2 aylık bebekken duktus stent işlemi yaptığımız hastanın büyüdüğünden dolayı tekrar daralan bölgeye yani duktusa ikinci bir stent işlemini başarılı şekilde gerçekleştirdik. Doğumsal Kalp hastalıklarından olan Pulmoner Kapak Hastalıkları öyküsü olan hastanın şikayetleri üzerine Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi Duktus Stent operasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Tedavisi uygulanan minik hastamızı sağlıkla evine uğurladık.

Dar olan bazı kalp kapakları veya bazı kalp damarları kateterizasyon sırasında balonla açılarak genişletiliyor. Tekrar daralmalar olsa da bebeğin büyümesi için önemli bir zaman kazanılıyor.

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Edinsel Kalp Hastalıkları  İstanbul’da Çocuk Kardiyoloji Bölümü alanında gelişmiş imkanlar sunan hastaneler ve Uzman Kardiyoloji Doktorları ile sağlıklı ve başarı şansı daha yüksektir. Doğumsal Kalp Hastalıkları sebebi ile daha anne karnında EKO ile hastanın tanı, takip ve tedavi işlemi ACIBADEM Atakent Hastanesi, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.