Diyastolik Üfürüm Nedir?

Diyastolik Üfürüm Nedir?

Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarının tanı konulma sürecini en sık başlatan doktor muayene bulgusu kalpte üfürüm duyulmasıdır. Çocuklarda kalpte üfürüm neden olan kalpte delik, darlık gibi doğuştan yani konjenital ya da sonradan meydana gelen yani edinsel kalp hastalığı olabilir.

Üfürüm Nedir?

Kalbin muayenesi sırasında normal kalp seslerine ek olarak duyulan ve üfleme sesine benzeyen seslerin genel adıdır. Doğuştan ya da sonradan olan kalp ve damarlarla ilgili sorunlar kendilerine özgü yerlerde ve farklı nitelikte  üfümlere  sebep olurlar. Üfürümlerin şiddetine ve frekansına göre  birçok çeşidi vardır. Tamamen zararsızları olduğu gibi, hafif veya ağır kalp hastalığının habercisi de olabilirler.

Üfürümle bir arada olsa da olmasa da aşağıdaki belirtilerin herhangi birinin varlığı kalp hastalığı yönünden bir haberci olabilir. Acilen uzman çocuk kalp doktoru tarafından muayene ve tetkiklerinin yapılması gerekir.

Bebeklerde üfürüm:
  • Morarma
  • Sık nefes alma, inleme
  • Kilo alamama
  • Büyüme gelişmede gerilik
  • Sık akciğer enfeksiyonu geçirme

 

Çocuklarda üfürüm:
  • Bayılma ya da bayılacak gibi olma
  • Ritim bozuklukları
  • Göğüs ağrısı
  • Halsizlik, çabuk yorulma

 

Kalbin çalışmasının hangi safhasında duyulduğuna göre üfürüm çeşitleri vardır. Diyastolik üfürümler kalbin gevşemesi sırasında duyulurlar. Düşük  frekanslıdırlar. Üfürümler tedavi edilmez. Üfürüme sebep olan  hastalık (varsa) tedavi edilir. Üfürüm duyulan herkes çocuk ya da büyük mutlaka bir kardiyolog tarafından değerlendirilip üfürümünün nedeni araştırılmalıdır. Ekokardiyografik inceleme kalbin yapısal ve fonksiyonel  sorunlarında çok detaylı bilgiler verdiğinden muayenesinde kardiyak üfürüm duyulmuş olan herkese bu inceleme yapılmalıdır. Böylece bir hastalığa bağlı patolojik üfürümler ile kalbi sağlıklı kişilerde duyulan masum üfürüm de ayırt edilmiş olur.

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Edinsel Kalp Hastalıkları  İstanbul’da Çocuk Kardiyoloji Bölümü alanında gelişmiş imkanlar sunan hastaneler ve Uzman Kardiyoloji Doktorları ile sağlıklı ve başarı şansı daha yüksektir. Üfürüm sebebi ile hastanın tanı, takip ve tedavi işlemi ACIBADEM Atakent Hastanesi, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.