Gambiyalı Ailelerin 8 bin 225 Km Umudu

Gambiyalı Ailelerin 8 bin 225 Km Umudu

Gambiyalı 4 aile çocuklarının kalbindeki sağlık problemlerini ülkelerindeki yetersiz sağlık hizmetinden dolayı tedavi ettiremedikleri için Türkiye’yi tercih etti. 8 bin 225 kilometrelik umut yolculuğu sonrası İstanbul’da Beykent Üniversitesi Hastanesine yerleşen kalbi delik çocuklar için Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat tedavi süreci için harekete geçti.

Özellikle sağlık konusunda çok fazla geride kalmış Afrika ülkelerinin de tercihi genellikle Türkiye oluyor. Gambiyalı 4 aile de bu anlamda kalbinde delik problemi olan çocuklarını ülkelerinde tedavi ettiremedikleri için İstanbul’a geldi. Yaşları 3 ila 9 arasında değişen ve Türk hekimlerine emanet edilen 4 çocuğun ayrıca ikisi down sendromlu. Geçtiğimiz günlerde hastane yatışı gerçekleştirilen çocuklar için Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi en uygun tedavi yöntemlerini uygulamak adına harekete geçti.

“Yenidoğan döneminden itibaren kalp üzerine deneyimli bir hastaneyiz”

Ameliyat ve tedavi süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat, hastane olarak yenidoğan döneminden itibaren çocuk kalp hastalıkları konusunda deneyimli bir konumda olduklarını belirterek, “Şuanda iki hastamızın ameliyat sürecindeyiz. Öncesinde ne tür bir tedavi süreci izleyeceğimizi planladık. Hastanemiz çocuk kalp üzerine yenidoğan döneminden itibaren deneyimi yüksek bir yer. Çocukların kalplerinde maalesef geniş delikler mevcut. Ayrıca ikisi down sendromlu. Böyle olunca biraz daha kritik bir süreç işleyebiliyor ama tecrübemiz bu sorunları da çözebilecek nitelikte” dedi.

Sağlık turizmine ayrıca katkı sağlıyoruz”

Özellikle Afrika ülkelerindeki yetersiz sağlık sektöründen dolayı hastaların Türkiye’yi tercih ettiklerini ve bunun da sağlık turizmine katkı sağladığını hatırlatan Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat, “Özellikle Afrika ülkelerinin multidisipliner dediğimiz birçok dalın bir arada olması gereken sorunları çözemediklerini görüyoruz. Bu yüzden çözüm bulunamayan durumlarda yazışma süreçleri sonrası değerlendirip tedavilerini üstleniyoruz. Ülkemizdeki doktorlar süreçleri başarılı bir şekilde yönettiği için sağlık sektörüne de katkı sağlanmış oluyor” şeklinde konuştu.