Bebeklerde Kalpte Üfürüm

Bebeklerde Kalpte Üfürüm

Bebeklerde Kalpte Üfürüm

Bebeklerde kalpte üfürüm %80’inden fazlasında masum üfürüm çeşitlerinden biri duyulabilir.  Çocuğunuzda böyle bir üfürüm varsa, muhtemelen bir ve beş yaşları arasındaki rutin muayene sırasında tespit edilmiştir. Doktor bu sesin “normal” bir kalp üfürümü olup olmadığını belirlemek için çocuğunuzu dikkatli bir şekilde dinleyecektir. Ancak bu sesten emin olmak için bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı‘na danışmak daha uygun olacaktır.

 

Bebeklerde Kalpte Üfürüm Nasıl Anlaşılır? 

Doğumdan itibaren yaşamın ilk altı ayında duyulan üfürüm, işlevsel ya da masum olmayıp, büyük olasılıkla hemen bir Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmeyi gerektiren üfürümlerdir.  Kalbin kan toplama  ve pompalama odalarının gelişim bozuklukları, bu odaların arasındaki duvarlarda olan delikler, kalpten çıkan büyük kan damarları  arasındaki anormal bağlantılar ya da damarlar ve/veya kapaklarda darlıklar/yetersizlikler bu üfürümlerin sebebi olabilirler. Bu bebeklerde maviye dönen cilt rengi değişiklikleri (morarma), solunum veya beslenme güçlükleri, alından soğuk terleme, göz kapaklarında şişlik ve büyüme gerilikleri de görülebilir. Bu hastalara Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) gibi çocuk kalp testlerinin yapılması gerekmektedir. EKG kalbin elektriksel uyarı ve ileti sistemi hakkında fikir verirken, ses dalgalarını kullanarak yapılan EKO kalbin yapısı hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Testlerin normal çıkması durumunda bebekteki ek kalp sesi Masum Üfürüm olarak adlandırılabilir, ancak Çocuk Kardiyoloji Uzmanınız bebeğinizi gelişim dönemi boyunca takip etmeye devam edecektir. Çünkü sağlıklı bebeklerde anne karnında olan, ancak doğumdan sonraki yakın zamanda kapanması gereken açıklıkların Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından izlemi önemlidir. Aksi halde kaçırılacak çocuk kalp tedavisi zamanlaması nedeni ile, düzeltilmesi çok zor durumlarla karşılaşılabilir.

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Edinsel Kalp Hastalıkları alanında İstanbul’da Çocuk Kardiyoloji Bölümü alanında gelişmiş imkanlar sunan hastaneler ve Uzman Kardiyoloji Doktorları ile sağlıklı ve başarı şansı daha yüksektir. Doğumsal Kalp Hastalıkları sebebi ile daha anne karnında EKO ile Üfürüm olan hastanın tanı, takip ve tedavi işlemi ACIBADEM Atakent Hastanesi, Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat ve ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.